Lokaltrafik
Alexandrias stadskärna är kompakt nog att promenera runt, och en promenad längs Cornichen (strandpromenaden) till Fort Qaitbey tar ungefär (35-50min). Men skall du nå stadens ytterområden behöver du använda lokaltrafiken i staden. Den viktigaste knutpunkterna är Ramlehs spårvagnsstation, torget utanför Masr Station, Midan el-Gumhorriya och Midan Khartoum, öster om den grekisk-romerska museet. Minibussar som kör längsmed Cornichen kan vinkas in från sjösidan av strandpromenaden i höjd med Midan Orabi och Sa’ad Zaghloul.
Alexandria har skrangliga, långsama men mycket charmiga och framförallt billiga spårvagnar. Spårvagnsnätet i Alexandria går faktiskt så långt tillbaks i tiden som 1860, och vill man vara lite elak så verkar nästan en del av vagnarna som traffikerar dagens spårväg komma från åren där omkring… Hursom hellst så är spårvägen i Alexandria det äldsta i Afrika (och en av de äldsta i världen!). Kartan över rutterna är ganska förvirrande och förändringar sker ofta, men en faktor är dock alltid konstant: Spårnätet är uppdelat i Ramleh Linjen (Tram el-Raml), som är målade blå-och gräddvita och som genomkorsar staden ett kvarter upp från havet till de östra förorterna, och så Stads Linjen (Tram el-Madina), som använder sig av gulmålade vagnar och kör i centrala, västra och sydvästra Alex. De två linjerna möts vid Raml Stationen (محطة الرمل Mahattat el-Raml), precis i hjärtat av Alexandria. För båda linjerna gäller ett fast biljettpris oavsett sträcka: 25 piaster! under 50 öre…), och biljetterna köpas av konduktören ombord. Observera att den första vagen (av tre) i de blå spårvagnarna är enbart reserverad för kvinnor.
Förmodligen har du som är turist i staden mest användning av gul spårvagn no# 25, som utgår från Raml Stationen mot Ras el-Tin och Fort Qait Bey. Du kan också hoppa på blå spårvagn med riktning västerut vid Sidr Gabrs buss / järnvägsstation för att komma in till Raml, men omvänt är det lite knepigare då inte alla östligtgående linjer stannar till vid Sidi Gabr.
| Spårvagnar | |
| # 1 | Ramleh till Victoria (nära Sidi Bishr), via Sporting Club och Roushdi distriktet |
| # 2 (gul) | Pompejis Pelare till El-Nozha (nära flygplatsen) |
| # 2 (blå) | Ramleh till Victoria, via Sporting Club och Roushdi |
| # 4 | Midan St Katerina till Moharrem Bey |
| # 15 | Ramleh till Ras el-Tin, via El-Gomruk och El-Anfushi (nära Fort Qaitbey) |
| # 16 | Midan St Katerina till Pompejis Pelare och katakomberna, och vidare till Moharrem Bey |
| # 18 | Midan Katerina till El-Nozha |
| # 25 | Midan Orabi (Okände Soldatens grav) till Sidi es-Sheikh (nära Sidi Gaber station) |
| Bussar | |
| # 3 | Ramleh till Hannoville (El-Agami), via Cornichen |
| # 11 | Ras el-Tin till Ma’amoura via Cornichen |
| # 460 | Midan Khartoum att Hannoville via Cornichen |
| # 555 | Midan Sa’ad Zaghloul till Burg al-Arab flygplatsen |
| # 709 | Midan St Katerina till Pompey’s Pillar |
| Minibussar | |
| # 1 | Midan Sa’ad Zaghloul till 15th May busstationen / Sidi Gaber station och vidare till Sidi Bishr |
| # 2 | Ramleh till Hannoville |
| # 3 | Ramleh väster ut till Abu Talaat (utöver El-Agami) |
| # 731 | Ras el-Tin till Sidi Bishr via Cornichen |
| # 735 | Ras el-Tin till Montazah, via Cornichen |
| # 736 | Midan St Katerina till Ma’amoura via Ramleh och Cornichen |
| # 751 | Moharrem Bey till Bitash |
| # 765 | Masr Station till Hannoville (El-Agami) |
| # 766 | Ras el-Tin till Abukir via Sidi Gaber och Corniche från Shatby framåt |
| # 768 | Masr Station till Abukir, |