#Sharm El Sheikh

Sharm El Sheikh på Sinaihalvöns sydspets, har två ansikten. Det ena ser man i områdena Naama Bay och Hadaba med internationella

Johannes Lundin. Jag bor i Luxor och skräddarsyr individuella reseprogram till hela egypten. Läs mer om våra utflyktsprogram Klicka här!

restauranger, souvenirer, dykskolor, snabbmatställen barer och kaféer – allt som förknippas med större turistorter. Liv och rörelse, dag som natt.

Den ursprungliga orten Sharm el Sheikh, en halvmil från Naama Bay, är något helt annat. Basarer med vardagsvaror och små restauranger mede både godare och billigare mat än i turistområdet. Hummer och färskaste tänkbara fisk till löjligt lågt pris! I Sharm el Sheikh kan nöjeslystna roa sig om kvällarna i Naama Bay, sightseeinglystna kan bege sig ut till Sinais ökenområde och besöka det grekiskt ortodoxa Katarinaklostret vid foten av Sinaiberg där Moses enligt Bibeln tog emot tio Guds bud. Känner man för lite trekking kan man bestiga det 2285 meter höga berget.

Men framförallt är Sharm el Sheikh känt för dykning i världsklass. Under vattenytan väntar en fantastisk värld, oavsett om man dyker eller snorklar. De bästa ställena för snorkling i Sharm el Sheikh är udden Ras Um Sid i området Hadaba, Middle Garden och Far Garden norr om Naama Bay.

Sharm el Sheikh

Elegant och solsäker kust på halvön Sinais sydspets. Känd för hög hotellstandard och förstklassig snorkling. I ett pärlband av strandresmål presenterar Fritidsresor utvalda hotell för alla smaker.

Populära hotell – Sharm el Sheikh