Dricks en livsstil i #Egypten

Dricks är ett sätt att leva i Egypten, om någon utför en tjänst som är att betrakta som en extra ansträngning, förväntar han sig för att bli

Johannes Lundin. Jag bor i Luxor och skräddarsyr individuella reseprogram till hela egypten. Läs mer om våra utflyktsprogram Klicka här!

dricksad. Men du skall bara ge dricks om du känner att du vill, och du behöver inte känna dig ”tvingad” att göra det, men det lämnar ett gott intryck, och många egyptier har mycket små inkomster.

Ge adekvat dricks till guider och chaufförer under rundturer och snälla, inte småsedlar eller mynt till folk som hjälpt dig genom hela din resa eller under en dag/halvdag. Det skulle det vara en förolämpning mot dem. Det är även viktigt att veta man absolut INTE ger dricks till affärsmän, eller andra som kan tänkas se sig som dina jämlikar, en sådan handling skulle allvarligt kunna uppfattas som kränkande.

  • Under flera år har jag samlat massor praktiska tips för dig som funderar/skall resa till egypten. Gillar du sidan?  Sprid gärna informationen till andra resenärer eller ditt eget resesällskap genom att”gilla/rekommendera” sidan på facebookG+ eller twittra iväg etttwitter!”Knappar” för detta hittar du överst och underst på varje sida!Tacksam för Hjälp! 
  • // Johannes Lundin (egyptenguiden)